Monety Kobiety
  • Spis treści
  • Kategorie
    • Oszczędzanie
  • Współpraca
  • Kontakt

Monety Kobiety

  • Spis treści
  • Kategorie
    • Oszczędzanie
  • Współpraca
  • Kontakt
Oszczędzanie

Jak oszczędzać na edukacji?

written by Karolina Sikora 3 lutego 2018

laptopWszystkie wiemy, jak ważna jest edukacja oraz, że powinna trwać przez całe życie. Nie oznacza to jednak, że musimy za nią przepłacać. Kontynuując cykl o oszczędzaniu(sprawdź poprzedni artykuł Jak oszczędzać na jedzeniu i dobrze się odżywiać?) dzisiaj wrzucam garść praktycznych wskazówek o tym jak się kształcić, rozwijać i nie przepłacać. Jeśli chciałabyś dowiedzieć się, jak możesz oszczędzać na edukacji, nie obniżając jednocześnie jej poziomu, zapraszam do lektury:

 

1. Nie przepłacaj za książki na studiach

Zacznijmy od tego, czy dane książki są Ci w ogóle potrzebne. W szkole z pewnością ale na studiach już niekoniecznie. Sama popełniłam ten błąd: na początku studiów, lekko przerażona i przyzwyczajona do książkowych zakupów co wrzesień przez wiele lat kupiłam kilka książek (na szczęście z drugiej ręki). Przez cały rok zajrzałam do jednej z nich może trzy razy. Nie wiem jak ma się sprawa na innych uczelniach, ale na mojej książki rzadko przydają się na codzień. Przydają się natomiast notatki, prezentacje wykładowców, które to często są udostępniane studentom oraz pomocne materiały dostępne w internecie za darmo. W razie potrzeby książki można przejrzeć, kserować lub wypożyczyć z uniwersyteckiej biblioteki. Ewentualnie, jeśli upewnisz się (nie tylko u wykładowców – bywają nieobiektywni 🙂 ale na przykład u kolegów z roku wyżej), że jakaś książka jest niezbędna, chcąc oszczędzać na edukacji kup ją z drugiej ręki, patrz: następny punkt.

 

2. Nie przepłacaj za żadne książki

Tak, książki są magiczne. Te używane również. Być może nawet bardziej, bo książka w sklepie to właściwie towar jak każdy inny, a taka używana już wcześniej żyła swoją historią, a teraz odżyje na nowo, w każdym razie tak to widzę ja 🙂 Biblioteki wciąż mają ten niesamowity klimat i warto je odwiedzać. Z roku na rok poprawiają swoje funkcjonowanie, a nowe pozycje robią się dostępne coraz szybciej. Naprawdę warto skorzystać z tego korzystać, aby w prosty sposób oszczędzać na edukacji.

Książkami możesz wymieniać się ze znajomymi. Fajnie jest też umówić się w małym gronie, że każde z Was nabywa jedną pozycję z określonej interesującej Was puli, a następnie wszystkie książki robią kółko.

Jeżeli chcesz koniecznie posiadać książki na własność, być może nie muszą być one prosto z księgarni? Wiele osób sprzedaje książki w idealnym stanie, na przykład na Allegro czy olx. Kosztują zwykle ułamek oryginalnej ceny.

Być może zależy ci na tym, aby jakąś premierową publikację pozyskać w trybie natychmiastowym. W takiej sytuacji dobrą opcją mogą się okazać e-booki, o ile jesteś skłonna zrezygnować z fizycznej książki i związanych z nią doznań. E-booki są zwykle tańsze, oszczędzają też Twój czas, bo nie musisz się nigdzie ruszać ani nawet odbierać przesyłek, po prostu ściągasz je na czytnik. Nie zajmują też cennej przestrzeni w domu (często zapominamy, że płacimy za każdy metr kwadratowy, którego używamy), ani nie ciążą w torebce.

 

3. Nie przepłacaj za szkolenia

Jeżeli jesteś studentką, Twoja uczelnia na pewno oferuje wiele dodatkowych wykładów, spotkań z interesującymi ludźmi i mini-szkoleń za darmo. Warto z nich skorzystać. Wiele z nich jest otwartych dla osób spoza uczelni, warto więc obserwować odpowiednie profile na Facebooku. Prawdopodobnie dzisiaj takie szkolenia nie wydają Ci się atrakcyjne, ale weź pod uwagę, że za kilka lat Ty lub twój pracodawca będziecie za tego typu wydarzenia płacić niemałe pieniądze. Studia są idealną okazją, żeby skorzystać z takiej możliwości nie dorzucając grosza. Niech Cię nie zmyli fakt, że szkolenia te są darmowe – najczęściej prowadzone są na naprawdę wysokim poziomie, często też oferują certyfikaty ukończenia. To świetna pozycja do Twojego CV, która odróżni Cię od innych kandydatów na etapie, w którym większość z nas może się pochwalić jedynie byciem studentem.

Jeżeli chcesz/potrzebujesz odbyć szkolenie płatne, zainteresuj się kursami online. Z racji tego, że prowadzący nie musi wynajmować sali, poświęcać każdorazowo swojego czasu itp., takie szkolenia są zwykle dużo tańsze od tych stacjonarnych. Dodatkowo możesz je realizować we własnym tempie, w swoich ulubionych warunkach, czy choćby po drodze, na przykład w tramwaju. Dopasowują się one do Ciebie, nie odwrotnie.

Zastanawiając się nad kupnem kursu i chcąc jednocześnie oszczędzać na edukacji, weź pod uwagę jeszcze jeszcze jedno. Często nie decydujemy się na taki zakup, bo myślimy, że wiedzę zdobędziemy same, na przykład przeczesując internet. Zajmuje to jednak dużo czasu i czasem warto się zastanowić nad oddelegowaniem tej „brudnej roboty” komuś innemu, w tym przypadku przykład autorowi szkolenia. Tutaj kolejny raz wraca do nas kwestia tego, ile kosztuje Twoja roboczogodzina.

Mnóstwo kursów online znajdziesz też w internecie zupełnie za darmo. Są to szkolenia z naprawdę ogromnego przekroju tematów, łącznie ze świetnej jakości kursami językowymi.

Wystarczy wpisać w Google odpowiednią frazę; ze swojej strony polecam Wam platformę Udemy, na której znajdziecie świetnej jakości kursy, zarówno bezpłatne jak i płatne.

 

4. Korzystaj z ogromu darmowej wiedzy w internecie

Poza wcześniej wspomnianymi darmowymi e-bookami, książkami i kursami, w internecie znajdziemy całe morze, ba, ocean darmowej wiedzy. Oczywiście 95% z tego to tak naprawdę pseudo-wiedza, musisz więc być uważna, sprawdzać źródła, korzystać z poleceń i zawsze kwestionować to co konsumujesz. Przy odrobinie uwagi i zaangażowania znajdziesz mnóstwo miejsc, do których będziesz chciała wracać po wiedzę. Portale, blogi i podcasty często prowadzone są przez prawdziwych ekspertów i oferują nie tylko teorię ale również dużo praktycznych wskazówek. Tak samo sprawa ma się na Youtube, gdzie nie tylko ktoś Ci dokładnie wytłumaczy co i jak masz zrobić, ale też pokaże to na żywo. Sama w ten sposób nauczyłam się robić proste rzeczy na drutach i tańczyć hula dance 🙂

Oto moje sprawdzone sposoby na to, jak oszczędzać na edukacji. Bardzo mnie interesuje, jakie jest Wasze podejście do nauki, a w szczególności do książek, czy traktujecie je z nabożnością czy raczej czysto pragmatycznie? Sama mam mało sentymentu dla książek i nie posiadam już żadnej fizycznej kopii, ale wiem, że jestem w mniejszości 🙂

0 komentarz
0
Facebook Twitter Google + Pinterest
Karolina Sikora

poprzedni wpis
Jak oszczędzać na jedzeniu i dobrze się odżywiać?
następny wpis
Jak oszczędzać na rozrywce?

You may also like

Jak dbać o ubrania by służyły na lata?

17 czerwca 2018

Sharing economy, czyli dostęp zamiast posiadania

21 marca 2018

Jak wcześnie najlepiej zacząć oszczędzać?

18 grudnia 2017

10 lekcji z książki “Bogaty ojciec, biedny ojciec”

14 lipca 2018

Jak oszczędzać na jedzeniu i dobrze się odżywiać?

27 stycznia 2018

Minimalizm wzbogaca: O co chodzi w minimalizmie?

26 maja 2018

Czy powinnam prowadzić budżet domowy?

30 grudnia 2017

Jak oszczędzać na wakacjach? 6 praktycznych wskazówek, cz....

5 kwietnia 2018

Jak oszczędzać na wakacjach? 6 praktycznych wskazówek, cz....

11 kwietnia 2018

Jak zaplanować budżet domowy. Krok 1: przygotowania

28 lutego 2018

Zostaw komentarz Anuluj opodwiedź

O mnie

O mnie

Karolina Sikora

Cześć, jestem Karolina i miło mi, że wpadłaś na bloga :) Piszę tu o pieniądzach: zarabianiu, oszczędzaniu i inwestowaniu. Jest to moja życiowa pasja i chętnie rozprawiam się z tematami tabu. Oprócz tego studiuję na Uniwersytecie Ekonomicznym i pracuję w dużej firmie finansowej.

Instagram

No images found!
Try some other hashtag or username

Śledź Monety Kobiety

Facebook

Popularne wpisy

  • Ile pieniędzy potrzebuję? Kiedy powiem sobie dość

    28 lipca 2018
  • Jak sprzedać swoje rzeczy w internecie krok po kroku

    17 lutego 2018
  • Jak oszczędzać na jedzeniu i dobrze się odżywiać?

    27 stycznia 2018

Kategorie

  • Bez kategorii (5)
  • Inwestowanie (3)
  • Oszczędzanie (11)
  • Zarabianie (4)

Popularne

  • Ile pieniędzy potrzebuję? Kiedy powiem sobie dość

    28 lipca 2018
  • Jak sprzedać swoje rzeczy w internecie krok po kroku

    17 lutego 2018
  • Jak oszczędzać na jedzeniu i dobrze się odżywiać?

    27 stycznia 2018

Najnowsze

  • Ile pieniędzy potrzebuję? Kiedy powiem sobie dość

    28 lipca 2018
  • 10 lekcji z książki “Bogaty ojciec, biedny ojciec”

    14 lipca 2018
  • Jak dbać o ubrania by służyły na lata?

    17 czerwca 2018

Instagram

No images found!
Try some other hashtag or username
  • Facebook
  • Instagram
  • Bloglovin

@2017 - Wszelkie prawa zastrzeżone | Realizacja / hosting OpiekunBloga.pl


Do góry